Co warto zobaczyć podczas pobytu na Kaszubach?

Co warto zobaczyć podczas pobytu na Kaszubach?

By odpocząć od wielkiego miasta nie trzeba wcale jechać daleko. Wystarczy wybrać się do malowniczej, Kaszubskiej Szwajcarii. Poza niesamowitymi widokami, takimi jak jeziora, rzeki, lasy, czy wzgórza, apartamenty nad jeziorem Kaszuby oferują wiele atrakcji do odwiedzenia.

Słowiński Park Narodowy

Jeden z dwóch, obok Wolińskiego, nadmorskich parków narodowych w Polsce. Utworzony został w 1967 roku. Nazwa parku pochodzi od Słowińców, niewielkiej grupy etnicznej, która zamieszkiwała na tych terenach. Park jest położony w środkowej części wybrzeża. Jego granicę od północy stanowi brzeg morza. W odrębie parku znajduje się jezioro Łebsko, lasy, torfowiska oraz jezioro Gardno. Jego najwiekszą osobowością są ruchome wydmy, które zajmują sporą część parku od strony morza. Jest najwięskzym w Europie obszarem wędrującego piasku. W skład flory parku wchodzi blisko tysiąc garunków roślin naczyniowych, ponadto wiele gatunków grzybów i mszaków. Fauna jest reprezentowana przez takie duże ssaki jak łosie, jelenie, daniele, sarny czy dziki.

Kaszubski Park Etnograficzny

Skansen znajdujący się we Wdzydzach Kiszewskich, najstarszy w Polsce. Został założony w 1906 roku przez małżeństwo Teodorę i Izydora Gulgowskich. Zakupili XVIII-wieczną chałupę podcieniową, w której założyli muzeum. Przez lata zgromadzono tam wiele zabytkowych obiektów. Wśród nich można znaleźć kompletne zagrody chłopskie, dworki, szkołę, kuźnie, kuźnię, karczmę, tartak, wiatraki, a nawet XVII-wieczny kościółek. Poza zobaczeniem starych budynków, w skansenie można uczestniczyć w pokazie wypieku chleba, toczenia glinianych naczyć czy wyplatania koszyków.

Fokarium w Helu

Mimo, że nie powstało w celach komercyjnych, jest jedną z najbardiej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych. Jest terenową placówką badawczą Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na jej terenie znajdude się kilka basenów w których można obserwować życie fok szarych. Dodatkowo umożliwione jest zwiedzanie muzeum z wystawą „Ssaki naszego morza”. Warto zaplanować odwiedziny w godzinach karmienia fok, podczas którego odbywa się krótki wykład.

Kolegiat w Kartuzach

Można obejrzeć tu eksponaty związane z dawnym życiem i pracą Kaszubów, ich tradycją i kulturą. W muzeum znajduje się bogata ekspozycja ceramiki oraz haftu kaszubskiego, a także kolekcja XVIII i XIX wiecznych czepców i malowideł na szkle. Ponadto czekają tu na turystów nie lada atrakcje w postaci gry na kaszubskim instrumencie, tak zwanych diabelskich skrzypcach, nauka kaszubskiego alfabetu śpiewanego, możliwość zażycia tabaki i kupno oryginalnych, kaszubskich pamiątek. Dodać należy, że działalność muzeum Kaszubskiego w żadnej mierze nie sprowadza się tylko do działalności wystawienniczej w budynku głównym. Co jakiś czas odbywają się spotkania z autorami książek, weteranami, twórcami.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *