Weekend w Łodzi

Weekend w Łodzi

Łódź, jak każde wielkie miasto, ma swoje atrakcje. W jej przypadku są to różnego rodzaju murale, zabytkowe kamienice, czy też fabryki. Co najlepiej jest odwiedzić w ciągu dwudniowego pobytu w łodzi?

Ulica Piotrkowska

Bez wątpienia najdłuższa ulica handlowa w Europie, a także druga najdłuższa w Łodzi. Wypełniona jest nie tylko sklepami, lecz również piękne kamienice i podwórza, a także pomniki postawione w ramach Galerii Wielkich Łodzian. Wśród nich można znaleźć rzeźby takie jak „Ławeczka Tuwima”, „Fortepian Rubinsteina” czy „Kufer Reymonta”. Ponad połowę tej ciągnącej się przez ponad 4km ulicy stanowi deptak, aż do skrzyżowania, przy którym znajduje się Stajnia dla jednorożców, czyli niedawno powstały, nowoczesny przystanek tramwajowy. Na Piotrkowskiej znajduje się również Aleja Gwiazd, zrobiona na wzór tej hollywoodzkiej.

Skansen Architektury Drewnianej

W skansenie znaleźć można domy rzemieślników, przeniesone z łódzkich ulic, a także ponad 200-letni modrzewiowy kościół ewangelicki, wzniesiony we wsi Nowosolna. W skansenie znaleźć też można odrestaurowaną willę letniskową z Rudy Pabianickiej. Przypomina ona słynne, budowane nad rzęką Świder, wille otwockie. Przed nią na skale siedzą sobie 3 niedźwiadki. Oprócz tego skansen zawiera ciekawe pracownie rękodzieła, w których odbywają się zajęcia. Szczególną uwagę można zwrócić na pracownie papierniczą, w której można własnoręcznie wyoknać papier w różnych kolorach, z wtopionymi w kartkę kwiatami itp.

Pałac Izraela Poznańskiego

Pałac fabrykancki z XIX wieku położony jest tuż obok słynnej Manufaktury, a w jego wnętrzach mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Zwany przez niektórych łódzkim Luwrem, posiada bogate zbiory zaprezentowane w zabytkowych wnętrzach pałacowych. Jego wnętrze ma neobarokowy charakter, a jego zbiory obejmują kilkadziesiąt tysięcy obiektów z zakresu m.in. historii, ikonografii, architektury, malarstwa czy literatury.

Liczne Muzea

Wśród wielu placówek muzealnych, które znajdują się w Łodzi, można znaleźć między innymi Muzeum Sztuki, z unikatową w skali Europy kolekcją sztuki nowoczesnej. Promuje ono sztukę jako istotny element społecznego życia zdolny czynić ludzką egzystencję pełniejszą i bardziej wartościową. Oprócz niego noclegi pracownicze Łódź posiada też Centralne Muzeum Włókiennictwa, posiadające największą w Polsce kolekcję tkaniny artystycznej, czy wyżej opisane Muzeum Historii Miasta Łodzi. Do innych Łódzkich muzeów należą Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, Muzeum Książki Dziecęcej czy Muzeum Sztuki Iluzji, nie wymieniając jeszcze wielu innych.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *