Odpoczynek, nie bezczynność!

Odpoczynek, nie bezczynność!

Wiele osób odlicza czas do dnia wolnego lub urlopu, wyobrażając sobie siebie na kanapie przed telewizorem. Tego typu bezczynność też jest potrzebna, jednak aby prawidłowo odpocząć i się zregenerować to nie jest właściwa droga. Jak odpoczywać aby się zregenerować?

Odpoczynek a bezczynność

Pojęcia odpoczynek i bezczynność są często uważane za synonim, jednak jest to błąd. Bezczynność oznacza zredukowanie do minimum aktywności fizycznej i psychicznej. Odpoczynek polega na angażowaniu zmysłów, których nie używamy w pracy w celu utrzymania równowagi psychicznej i fizycznej. Aby odpocząć należy być aktywnym, jednak nie powinno się całkowicie rezygnować z bezczynności. Oglądanie telewizji i przeglądanie mediów społecznościowych też jest dobre, jednak nie powinno to zajmować całego naszego wolnego czasu.

Jak dobrze odpocząć?

Odpoczynek powinien zapewniać równowagę wśród naszych zmysłów. Jeśli nasza praca polega na wpisywaniu danych w tabele lub innego tego typu powtarzalne czynności to warto w czasie wolnym zająć się czymś kreatywnym jak rysowanie lub modelowanie. Jeśli w pracy siedzimy przed komputerem to dobrym sposobem na regenerujący odpoczynek będzie umiarkowana aktywność fizyczna, jak spacery lub jeżdżenie na rowerze. Warto odseparować się od komputerów, telewizorów i telefonów, gdyż stanowią one obciążenie dla naszych nerwów i przy nich nie możemy w pełni się zrelaksować.

Podsumowując

Regenerujący odpoczynek powinien angażować zmysły, których nie używamy na co dzień w pracy. Choć trochę bezczynności jest potrzebne, to nie można przeznaczyć na nią całego wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *