Jezioro Patulskie w samym sercu Kaszub

Jezioro Patulskie w samym sercu Kaszub

Kaszuby są znane w całej Polsce ze względu na swój unikalny koloryt lokalny i niezwykle piękne lasy. Ale nie tylko. Kaszuby to także kraina z przepięknymi jeziorami o malowniczej linii brzegowej i czystej wodzie. Ta druga po Mazurach kraina jezior zachwyca i rozkochuje w sobie od pierwszego wejrzenia. Dlatego też to właśnie dziś bohaterem posta będzie jedno z kaszubskich jezior, mianowicie – Jezioro Patulskie.

Jezioro Patulskie zwane także Potulskim znajduje się 18 kilometrów na północ od Kościerzyny i 46 kilometrów na wschód od Bytowa. Położone jest na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w otoczeniu lasów. Tereny piękne, jeszcze dziewicze a co najważniejsze, dookoła rozpościera się prawdziwy skansen kultury i tradycji kaszubskiej. A tę tradycję z pewnością warto poznać, ponieważ jest ona nieodłącznym elementem naszej polskiej tożsamości narodowej.

Czemu akurat Patulskie?

b

Lokalizacja Jeziora Patulskiego jest doskonała z wielu względów. Przede wszystkim jest to bliskość aglomeracji trójmiejskiej i morza, co sprawia, że w prosty i szybki sposób możemy zmienić sobie otoczenie, gdy przyjdzie nam na to ochota. Jednak jest to mało prawdopodobne, ponieważ już samo jezioro oferuje turystom mnóstwo atrakcji. Odnajdą się tutaj zarówno miłośnicy pięknych widoków i sielskości jak i amatorzy sportów wodnych i plażowania. Nad jeziorem rozwinięta jest doskonale baza hotelowo noclegowa. Mamy do dyspozycji zarówno domki nad brzegiem jeziora w zacisznej okolicy, jak i niezwykle komfortowe apartamenty (www.kraniec.eu) oraz przyczepy i domki kampingowe.

Jak poznać Kaszuby?

d

Wypoczywając nad Jeziorem Patulskim nie sposób nie zatopić się w kulturę kaszubską, której akcenty są tu w zasadzie wszędzie. Na Kaszubach nazwy ulic i instytucji są dwujęzyczne, gościny oferują kaszubską kuchnię a w pobliżu znajdują się muzea i skanseny opowiadające o tej fascynującej kulturze. Dlatego też warto wybrać się chociażby na Festiwal Dożynkowy w Wygodzie Łączyńskiej odbywający się co roku 15 sierpnia, na którym będziemy mogli zobaczyć i zaopatrzyć się w wyroby sztuki ludowej takie, jak chociażby chusty wyszywane tradycyjnym charakterystycznym kaszubskich haftem. Warto udać się także do Skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Znajdują się tutaj rekonstrukcje starych drewnianych chat kaszubskich.

Jezioro Potulskie to doskonała baza noclegowo-rozrywkowa i idealne miejsce na letni wypoczynek. Bliskość kultury kaszubskiej czyni to miejsce wyjątkowym i niezwykle ciekawym, a otoczenie jeziora idealnie koi i ładuje akumulatory na cały rok. Warto wybrać się tutaj i zakosztować na własnej skórze tego niezwykłego mikroklimatu. Kaszubskie jeziora mają swój niepowtarzalny urok, którego stopniowo wyzbywają się coraz bardziej zatłoczone Mazury.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *