Jeziora wulkaniczne

Jeziora wulkaniczne

Jeziora są piękne i monumentalne. Wielkie, gładkie lustro wody, wokół najczęściej bujne lasy zmieniające swoje barwy w zależności od pór roku. Piaszczyste plaże w oddali dzikie brzegi, pomosty i przepiękne zachody słońca. To z pewnością określenia pasujące do polskich jezior. Ale na świecie są jeszcze jeziora o zupełnie innym charakterze i pochodzeniu, niemniej okazałe i piękne, ale jak różne od naszych. Im także warto poświęcić odrobinę uwagi, będąc w dalekich zakątkach świata.

Zdecydowana większość jezior w Polsce to jeziora polodowcowe a więc powstałe na skutek cofania się lodowca. Tłumaczy to także ich umiejscowienie. Najwięcej jezior znajduje się w północnych częściach kraju a więc terenach, gdzie było ostatnie zlodowacenie. Oprócz jezior polodowcowych mamy także jeziora przybrzeżne powstałe na skutek odcięcia od morza mierzeją. Są to jeziora o malowniczych liniach brzegowych, zazwyczaj o podłużnym kształcie i niezbyt dużej głębokości. Takich jezior jest na całym świecie mnóstwo.

ri

Niezwykle ciekawe, tajemnicze i intrygujące są jeziora wulkaniczne, które powstały w kraterach nieczynnych albo i nie całkiem zastygłych wulkanów. Jeziora takie posiadają zazwyczaj okrągły lub owalny kształt, stosunkowo niewielką powierzchnię, za to znaczną głębokość. Są usytuowane zazwyczaj poniżej poziomu otoczenia co z kolei sprawia, że są zasilane wodą opadową. Na czym polega ich wyjątkowość. Przede wszystkim na niezwykłej lazurowej barwie, którą zawdzięczają rozpuszczonym w wodzie wulkanicznym minerałom. W Europie jeziora wulkaniczne znajdują się chociażby we Włoszech (Nemi, Albano) i Islandii, można je także spotkać w Indonezji (Toba, Sagara Anak), USA i Japonii. Niektóre z jezior powstały nad gejzerami, tak jak chociażby Jezioro Białe w Nowej Zelandii. Cechą charakterystyczną tego jeziora jest dym bijący ponad jego taflę i woda, której temperatura waha się od 38-80 stopni Celsjusza.

c

Warto zwiedzać jeziora i cieszyć się ich unikalnym pięknem. Każdy zbiornik ma swoją unikalną geologiczną historię i skrywa wiele tajemnic. Zadziwiające, jak woda potrafi znaleźć sobie miejsce w dolinach, kraterach wulkanów i nad gejzerami. Tworząc jeziora urozmaica nasz krajobraz i sprawia, że wokół rodzi się życie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *