Pojezierze Drawskie

Pojezierze drawskie leży w północno-zachodniej części Polski i zaraz za Mazurami jest to drugi najpiękniejszy region tego typu w kraju. Jego perłami są jeziora takie, jak Drawsko, Czaplino, Pławno a także Jezioro Krzemno, Żerdno, Kumorze, Pile i Ciemino. Jak widać ta kraina także stanowi niezwykle atrakcyjny region zarówno dla miłośników sportów wodnych jak i tych, którzy preferują piesze wycieczki.

Miejsca, które stanowią centrum życia turystycznego to zdecydowanie Czaplinek i Połczyn Zdrój oraz oczywiście Szczecinek – perła Pojezierza Drawskiego. W przeciwieństwie do Mazur, w tym regionie odnajdą się także amatorzy biernego wypoczynku i plażowania. Im polecam szczególnie uzdrowisko w Połczynie Zdroju, gdzie znajdą coś zarówno dla ducha jak i ciała. Cała reszta aktywnie wypoczywających może skorzystać z szerokiego wachlarza atrakcji.

a

Najpopularniejszą i najchętniej wybieraną rozrywką jest tu od wielu lat windurfing. Świetne warunki do uprawiania tego sportu posiada jezioro Drawsko. Jeżeli szukamy nieco mniej wymagającego zajęcia a chcemy spędzić czas nad wodą, ciekawą alternatywą może być spłynięcie malowniczym szlakiem kajakowym im. Karola Wojtyły po rzece Drawie. Biegnie on przez Drawieński Park Narodowy i pomimo tego, że Drawa momentami zamienia się w rwącą górską rzekę – nie jest trudny. Bez problemu mogą nim spłynąć amatorzy albo początkowi kajakarze. Szlak ten jest niezwykle malowniczy, gdyż rzeka otoczona jest lasami. Można podpłynąć do brzegu i udać się na relaksujący spacer.

Amatorom zwiedzania i poznawania tożsamości lokalnej polecam wizytę w Czaplinku. Ciekawostką jest, że w tym miasteczku nadal zachowany został średniowieczny układ miejski z prostokątnym rynkiem i Kościołem Św. Trójcy zlokalizowanym na wzniesieniu. Ulice Czaplinka tworzą uporządkowaną siatkę ulic z pięknie ornamentowanymi kamienicami, klimatycznymi zakątkami i urokliwymi kafejkami. Punktami charakterystycznymi są drewniany pomnik Rybaka a także wielki metalowy rower zlokalizowany na rynku, który jest znakiem tego, że w Czaplinku rozpoczyna się wiele szlaków rowerowych. Jak widać pasjonaci rowerów także znajdą coś dla siebie.

One Reply to “Pojezierze Drawskie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *