Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie

A teraz dla odmiany, zabiorę Was w góry. To znaczy nad jezioro górskie – przepiękne, majestatyczne i położone w niezwykle malowniczej okolicy. Jezioro Solińskie. Cud południa.

a

Jezioro Solińskie jest zbiornikiem retencyjnym położonym w pobliżu miejscowości Solina. Ten niezwykle atrakcyjny region turystyczny stworzono niedawno, bo dopiero w latach sześćdziesiątych, budując największą w Polsce tamę zaporową na rzece Solina. Razem z tamą, która jest także formą zabezpieczenia przed powodziami, zyskaliśmy piękne jezioro o nieregularnej linii brzegowej z mnogością wysepek i półwyspów. Podgórskie otoczenie jeziora wytycza turystom wiele malowniczych szlaków i ścieżek z widokiem na to malownicze jezioro.

Nad Jezioro Solińskie ściągają głównie amatorzy sportów wodnych. I to właśnie do ich potrzeb dopasowano tutejsze atrakcje. Oprócz wypożyczalni łódek i jachtów, można także przepłynąć się po jeziorze kajakiem i rowerem wodnym. W sezonie letnim na jeziorze odbywają się liczne zawody żeglarskie i regaty a także przyjeżdżają tu na obozy letnie zastępy młodzieży chcące rozpocząć przygodę z żeglarstwem. Jezioro Solińskie stanowi też niezwykłą gratkę dla wędkarzy, którzy mogą tu łowić w zasadzie cały rok (oczywiście z wyłączeniem pory ochronnej).

Wybierając się nad jezioro warto wiedzieć, że na skutek pracy elektrowni Solina i przepompowywania wody jej poziom może wahać się nawet o metr w ciągu doby, dlatego też odbywany jednego dnia spacer brzegiem jeziora, może być następnego dnia niemożliwe, gdyż woda podejdzie pod zarośla. Te wahania mają jednak swój urok i są cechą charakterystyczną regionu.

Na popołudniowy spacer najlepiej udać się na tamę, na której szczycie stworzony został szeroki pasaż. Można również pokusić się o zwiedzanie samej tamy biegnącymi w jej środku korytarzami. Jednak najlepiej usiąść na ławce i podziwiać przepiękne jezioro.

Jezioro Solińskie jest obowiązkowym punktem na mapie tych z nas, którzy tak jak ja kochają jeziora. Ma ono zupełnie inną specyfikę i wygląd niż jeziora nizinne a także ciekawą historię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *