A może na Mazury?

A może na Mazury?

a

Myśląc o jeziorach, nie sposób nie pomyśleć o Mazurach. Mazury są prawdziwą perłą na mapie Polski, miejscem równie chętnie odwiedzanym przez naszych rodaków, jak i turystów z zagranicy. Nic dziwnego, bowiem pojezierze mazurskie zwane jest Krainą Tysiąca Jezior.

Zanim wybierzemy się na Mazury, musimy dowiedzieć się paru ważnych rzeczy o tym regionie i przede wszystkim ze względu na ogromną powierzchnię kompleksu jezior – dokładnie wycieczkę zaplanować. Istotny jest także oczywiście rodzaj wypoczynku jaki preferujemy.

Mazury liczą sobie 186 naturalnych zbiorników wodnych, których powierzchnia waha się od 100 aż do 11 000 hektarów, a więc są to ogromne akweny. Aby uczynić z nich jeden wspólny kanał żeglugowy, wybudowano pięć sztucznych kanałów, które łączą jeziora znajdujące się na różnych wysokościach nad poziomem morza. Uzyskano w ten sposób szlak żeglarski o długości aż 150 kilometrów, co stanowi niemały wyczyn.

Na Mazury udają się głównie miłośnicy żeglarstwa śródlądowego, ale także amatorzy spływów kajakowych, którzy uwielbiają rzekę Krutynię. Kraina jezior jest zdecydowanie miejscem aktywnego wypoczynku i co najważniejsze – jest do tego świetnie przygotowana. Dla tych z nas, którzy podróżują na jachtach, wybudowane zostały przystanie, które oprócz „miejsca parkingowego” oferują prysznice, pola namiotowe, sklepiki z żywnością i wyposażeniem, a także miejsce na wieczorne spotkania przy ognisku. Wyznaczono także dosyć rozległe leśne szlaki rowerowe i spacerowe. W niedalekim sąsiedztwie przystani można znaleźć na przykład stadninę koni albo boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę.

digits-1551885

Planując trasę żeglugi nie pomijajmy mazurskich miast, nie tylko ze względu możliwość poczynienia zaopatrzenia na dalszą podróż. Miasteczka te są przepiękne i niezwykle malownicze, dodatkowo można wybrać się na wycieczkę i zwiedzać lokalne muzea i wystawy. Na szczególną uwagę zasługuje Mrągowo, Ruciane-Nida, Węgorzewo oraz oczywiście Mikołajki i stolica Mazur – Giżycko.

Jeżeli jesteśmy miłośnikami aktywnego wypoczynku i uwielbiamy poznawać nowe miejsca – Mazury będą dla nas idealnym miejscem wypoczynku. Dla mnie są miejscem magicznym i wyjątkowym, które odwiedzam co roku.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *